OSTİM TEKNOPARK FİRMASINDAN YERLİ KEDİGÖZÜ

Yüzde 95 yerlilik ile üretilen kedigözü aydınlatma sistemi, hem kazaların önüne geçek hem de yabani hayvanları sürücülerden koruyacak.

TEKNOLOJİ 18.02.2022, 20:41
OSTİM TEKNOPARK FİRMASINDAN YERLİ KEDİGÖZÜ

Kara yollarında bulunan kedigözü uyarı levhaları reflektör görevinin yanı sıra artık ışık saçacak. Yerli imkanlarla üretilen, güneş enerjisi ile 6 saatte şarj olan ve 24 saat çalışabilen cihaza yurt dışından yerel yönetimler de talipli.

Ostim Teknopark firması tarafından üretilen yerli ve ekolojik kedigözü uyarı levhaları, reflektör görevinin yanı sıra artık ışık da saçacak. 10 mühendis tarafından 1,5 yıllık sürede geliştirilen kedigözü aydınlatması, güneş enerjisi paneliyle 6 saatte şarj oluyor. 24 saat çalışabilen cihaza yurt dışından yerel yönetimler de talip oluyor. Yol kenarını aydınlatan cihaz gece insan ve hayvan hareketliliği görünür olacağı için istenmeyen kazaların önüne geçecek.

İHRAÇ EDİLECEK

Firma yetkilileri, yüzde 95 yerlilik ile üretilen kedigözü aydınlatmasının, hem Türkiye’den hem yurt dışından çeşitli belediyelerin de ilgisini çektiğini belirterek, “Avusturalya’da çeşitli belediyeler kedigözü aydınlatması ile ilgileniyor, önümüzdeki günlerde ihraç edeceğiz” dedi.

Cihaz, çift yönlü olmak üzere tek led ampul ile çalışıyor. Kedigözü aydınlatmasının fiyatı 100-130 dolar dolaylarında olacak. Otoyollarda 20 metre aralıklarla bulunan kedigözü levhalarının arkasına kilitli sistemle takılarak 10 metreye kadar bir mesafeyi aydınlatabildiği belirtiliyor. İki levhaya da takılması durumunda karanlıkta kalan nokta kalmıyor. Bu sayede yola çıkabilecek yabani hayvanlardan sürücüler korunacak. Sadece yolun kendisi değil yolun dış kısmı da bu cihazla aydınlatılarak sürücü güvenliği sağlanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner2
banner3
18
parçalı az bulutlu
banner22
Bu araçtarafından oluşturulmuştur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@